جک آرام بند وسیله ای کاربردی و مهم برای درب های ورودی آپارتمان، درب های اتاق، درب های آهنی حیاط و درب های راهرو می باشد. ما بیشترین استفاده از آرام بند را در درب های آهنی حیاط دیده ایم که این درب های آهنی به صورت سبک، معمولی و سنگین هستند. ممکن است برای شما هم پیش آمده باشد که وقتی افراد از درب های ساختمان ورود و خروج می کنند، درب ها را نمی بندند یا درب را محکم می بندند. محکم بستن درب علاوه بر ایجاد سر و صدای دلخراش در محیط آپارتمان، باعث ایجاد خرابی در قفل برقی حیاط نیز می شود. علاوه بر این، نبستن درب های ورودی باعث بالا رفتن احتمال سرقت در این ساختمان ها خواهد شد. در نتیجه می توان گفت که خرید آرام بند، جزء واجب ترین موارد برای ساختمان های بزرگ شهری می باشد چرا که می توان وظیفهٔ این آرام بند ها را در دو مورد خلاصه کرد :
  • آرام بستن درب
  • بستن درب به صورت قطعی
جک آرام بند مدل های مختلفی را در بازار دارد که ما در این مقاله قصد داریم به بررسی آنها بپردازیم تا شما را با نحوهٔ کارکرد آنها آشنا کنیم. قبل از آن قصد داریم بدانیم به طور کلی آرام بند چیست و چه کاربردهایی دارد. پس با ما در ادامهٔ این مطلب همراه باشید.

آرام بند چیست ؟

انسان همیشه به دنبال راحتی در زندگی خود بوده است، این راحت طلبی تا آنجا پیش رفته است که انسان دیگر به اندازه ی بستن یک درب پشت سر خود زمانی را صرف نمیکند و با نصب جک آرام بند این کار را به آن می سپارد تا پس از عبور انسان از درب ، درب به آرامی بسته شود. آرام بند از یک جک هیدرولیکی درست شده است که میتواند به کمک آن پس از باز شدن درب نسبت به بستن خودکار آن اقدام نماید. در صورتی که از آرام بند استفاده کنید خواهید دید که درب تا نزدیک چارچوب با سرعت بالایی پیش میرود ولی در چند سانتی متر آخر برای ایجاد صدای کمتر با قدرت بیشتر و سرعت کمتری پیش می رود تا در نهایت درب بسته شود. همانطورکه میدانیم، استفاده از جک آرام بند برای دربهایی که دارای قفل برقی می باشند، الزامیست چرا که عدم استفاده از جک برای دربهای دارای قفل برقی باعث آسیب دیدن قفل می شود. استفاده از این جک ها دو مزیت مهم داشته که اول بستن درب پشت سر انسان در صورت فراموشی وی خواهد بود و بعد از آن بستن با سرعت ملایم درب می باشد که از ایجاد سر و صدا به هنگام بستن درب جلوگیری میکند همچنین افراد سالمند و یا کودکان دچار مشکل نمی شوند. از آنجایی که باز بودن درب ها یکی از اصلی ترین راه های اتلاف انرژی می باشد وجود آرام بند می تواند با بستن به موقع درب ها از اتلاف انرژی جلوگیری نماید.

انواع آرام بند

آرام بند بازویی :

در آرام بند های بازویی دو بازو با زاویه 90 درجه نسبت به درب از بدنه ی آرام بند بیرون زده اند که بیشترین موارد استفاده، از این نوع آرام بند ها می باشد. همچنین بر روی بعضی از مدل های “آرام بند بازویی” کاوری مخصوص کشیده شده است که این مسئله باعث زیبا شدن نمای ظاهری این آرام بند شده است. جک آرام بند بازویی

آرام بند ریلی :

یکی دیگر از مدل های آرام بند، “آرام بند ریلی” می باشد که به صورت تخت بر روی درب نصب می شود. آرام بند ریلی ظاهری زیبا تر به نسبت دیگر آرام بندها دارد ولی به دلیل اینکه قیمت گران تری که دارند از اسقبال کمتری برخوردارند. لازم است بدایند که آرام بند ها بر اساس تعداد مرحله هم تقسیم بندی می شوند که در مقاله ی زیر به بررسی آن پرداخته ایم، شما عزیزان می توانید این ویدیو را مشاهده کنید. جک آرام بند ریلی

آرام بند لولایی :

آرام بند لولایی آرام بندی است که در جای لولا نصب می شود، این آرام بندها مابین دو لولا نصب می شود و یکی از مزیت های این آرام بند این است که که ظاهر درب اتاق و یا منزل را تغییر نمی دهد و از دید شخص پنهان است. از دیگر ویژگی های مدل لولایی این است که آسیب کمتری به درب می رساند. نکته ای که وجود دارد این است که روغن آرام بند می تواند تحت تاثیر دما قرار بگیرد و انبساط یا انجماد شود، اگر چنین اتفاقی افتاد کافی است پیچ تنظیم سرعت را مقداری در جهت سفت شدن و یا شل شدن حرکت دهید و سپس به روال قبلی خود برگردانید.

نکات خرید آرام بند

  • به هنگام خرید آرام بند، با یک نصاب مشورت کنید و حتماً به وزن درب خود دقت داشته باشید. اگر به وزن درب دقت نکنید و آرام بند نامناسبی را انتخاب کنید باعث اختلال در باز و بسته شدن درب می شود.
  • جک ها دارای دو مدل دو مرحله ای و سه مرحله ای ( دارای ضربه آخر ) هستند که در حال حاضر مدل های سه مرحله ای بیشتر مورد استقبال قرار گرفته است.
  • اگر شما در مکانی هستید که امکان آت سوزی دارد حتماً از آرام بندهای ضد حریق استقاده کنید.
  • آرام بند ها مدل های مختلفی دارند که می توانید آنها را انتخاب کنید، این مدل ها شامل : ریلی، بازویی و توکار می باشند.
  • آرام بندهای موجود در بازار ساخت کشورهای ایتالیا، کره، ژاپن، چین و ایران هستند که برندهای با کیفیتی هستند، این برندها شامل : فاتلس، ویرو، بهسازان، گزه و غیره هستند.
با تشکر از اینکه ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید، اگر تجربه ای راجع به استفاده از انواع آرام بند از جمله : آرام بند ریلی، آرام بند بازویی، آرام بند مخفی و مدل های دیگر داشته اید، خوشحال می شویم که دیدگاه های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید. منبع : یراق دات کام